Voleybol’da Manşet Nasıl Alınır?

İki kolun iç tarafının yan yana gelerek, dirsekle el arasındaki bölümle topu fırlatma metodudur. Manşet asıl servis karşılamada kullanılır. Oyuncu manşet alma hareketine top kendisine gelmeden yani uzaktayken hazırlanmalıdır. Son anda yapılan ayarlamalar oyuncu için zor olacaktır.

Voleybolda Manşet Nasıl Alınır ?

 Voleybol için en temel paslardan biri olan manşet pas, iki kolun iç tarafının yan yana gelerek, dirsekle el arasındaki bölümle topu fırlatma metodudur. Manşet en çok servis karşılamalarda kullanılmaktadır. Manşeti alan oyuncu top kendisine gelmeden pozisyonunu almalıdır. Geç pozisyon almalar oyuncu için zor durumda bırakacaktır.

Manşet alan oyuncunun elleri, vücudunun yanında veya önündedir. Ayaklar yanyana ve fazla olmamak üzere açılır. Dizler hafifçe bükülür, bu pozisyonu alırken kuracağımız denge çok önemlidir. Ağırlığın ayak uçlarına verilmesi dengeye yardımcı olur. Kalça hafif arkaya çıkar.

Ayak Pozisyonu :
Ayakları yanyana ve yere düzgün bir şekilde basarak vücudun ağırlığını ayak parmaklarına yöneltmek, dizlerin içe doğru bakması ve kalçasının geriye doğru çıkması her zaman pozisyonu daha sağlam yapar.

Manşet alan oyuncunun ilk görevi, önce topun ona doğru gelişini görmesidir.

Manşet Alırken 3 Önemli Nokta

  • Topu iyi izleyerek takip etmek.
  • Ağırlık kontrolü sağlamak.
  • İyi bir denge sağlamak için vucüdünü küçülterek yere yakınlaştırmak.

El Pozisyonu:

    Manşetçinin ellerini birleştirmesi için en iyi yol parmaklarını iki baş parmağının altında iyice kenetlemektir. Oyuncunun iyi bir manşet pozisyonuna sahip olabilmesi ellerinin iyi kilitlenmesi ile mümkündür.

Kol Pozisyonu:

  • Kollarının bükülmemesi için dirseklerini sıkıca kenetler.
    ● Kollarını dışa doğru açar, kolun düz kısmını topa doğru döndürür.
    ● Kollarını mümkün olduğu kadar birbiri ile kapalı tutar ve ikisi ile vuruşu yapmaya çalışır.
    İyi bir vücut pozisyonunda denge alçalmakla olur. Manşetçi dizlerini büker ve vücudunun üst kısmını belinden öne doğru iterek sırtını doğrultur.Kol salınımı kısadır. Eller yalnızca 10-15 cm. hareket eder ve yerle yaklaşık 45 derece açı oluşturduğunda durur.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s