23 NİSAN VESİLESİYLE

Ulusal Bayramlarımızın hepsi birbirinden değerlidir ve derin anlamlar taşımaktadırlar.
Ulusal Bayramlarımız, Kurtuluş Savaşımızı anlamlandıran özel günlerimizdir.
23 Nisan Bayramı, yılın ilk milli bayramıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı günü hatırlatır.
23 Nisan Bayramı, çocuklar üzerinden yaratılan kimlik ve motivasyonun, çocuklara verilen değerin bayramıdır.
23 Nisan Bayramı, TBMM’ni, yani özgürlük ve demokrasinin manasını anlatır.
23 Nisan Bayramı, ulusal değerlere sahip çıkan, evrensel değerlere saygı duyan nesillere ışık tutan bir bayramdır.

Cumhuriyetimiz kurulduğundan beri, milyonlarca çocuk 23 Nisan Bayramı’nı kutlamış ve anlamını içselleştirmiştir. Ben de bir zamanlar çocuktum. Her Bayramı çoşkuyla kutlardım. Atatürk’ün dehasıyla, çocuklara armağan ettiği bayramı kutlayan, ülkesini seven, sahip çıkan, diğer uluslara düşmanlık etmeyen nesiller yetişti.

Çocuklarımız ve gençlerimiz, milli bayramlarımızı sahiplenmelidir. Bayramlar sizin geleceğinizin kilometre taşlarıdır. Size doğru yolu gösterir.

GENÇLİĞE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Bizim güzel evlatlarımıza, “o kuşağı…bu kuşağı” demek istemiyorum. Hem yaşım hem de birikimlerim itibariyle, yaşantımıza dair birçok konuyu değerlendirip, yorumlayıp faydalı olmaya çalışıyorum. Gençlerimize yol göstermek bizim için görevdir. Ülkemizin yanlış yerlere savrulmasını önlemek bize düşer. Cumhuriyet değerleriyle yetişmiş, çağdaş değerleri yakalamış, pırıl pırıl insanlarımız, pırıl pırıl gençlerimiz var. Elimizdeki insan kaynağını hoyratça harcamayalım. İyi örnekleri toplumun geneline yayalım. Biz ağır savaşlardan çıkmış, sefaleti görüp ayakta kalmayı bilmiş bir millet olduğumuzu unutmayalım. Zaten bu kadar güzel insan yetiştirmemizin altında yatan gerçekte budur. Çoğunuzun aile geçmişinde, ülkemiz için canını feda etmiş kahramanlar vardır. Bu gurur bizi daima yaşatacaktır. Şüphem yoktur.

GENÇLİĞİN YENİ HEDEFLERİ OLMALI

Teknolojinin sağladığı imkanlarla eğitim koşulları hızla değişiyor. Önümüzdeki yıllarda, çok farklı eğitim sistemleriyle karşılaşabiliriz. Yeni oluşumlara hazırlıklı olmakta yarar vardır. Halen içinde bulunduğumuz salgın hastalık nedeniyle başlatılan çevrimiçi (online) eğitimler, değişimin sinyallerini veriyor. Uygulamadan çıkacak sonuçlara göre eğitim sistemlerinde, gelecekte farklılıklar olması çok normaldir.

Zamanın şartları ne kadar değişirse değişsin, bizim ülkemizde eğitimini yapmış gençlerimiz dünyanın saygın bilim insanları durumuna gelebiliyorlar. Olası değişimleri takip ederek, yeni koşullara hızla adapte olmalıyız. Çevrimiçi eğitimlerin hayatımıza girmesiyle birlikte, insan ilişkilerinde kopukluklar başladı. Sosyal alanlarda yeni oluşumlara ihtiyaç duyulmaktadır. Gelecekte okul kavramı değişebilir. Ruh ve beden sağlığının bütünlüğünü kurtaracak en önemli çözümlerden biri spor olacaktır. Spor, sosyal ilişkilerdeki kopuklukları onaracak, insanların en değerli buluşma alanlarından biri olacaktır.

Yeni dönemde spor, insanların yaşam boyu südüreceği faaliyeti; yani yaşantısının bir parçası olacaktır. Geniş kitleler spor eğitimi alacak, hobi seviyesinin üzerinde faaliyet gösterecektir. Maraton yarışlarında olduğu gibi, her seviyede, büyük insan kitleleri spor yapıyor olacaktır.

Olumsuz hiçbir düşünceyi gündeme getirmek istemiyorum. Yaşantımız kavgasız, dertsiz, barışla ve güzelliklerle sürsün.

Gökhan Saygı

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s