ARAMA SORULARINA CEVAPLAR

1- Lig maçlarında ve Avrupa kupalarında Türk oyuncular yeterince etkili mi?
Global hale gelen dünyada artık yabancı veya Türk sporcu ayrımı yapmak çok doğru değil. Eksik pozisyonlarınızı değerlendirirken Türk veya yabancı ayrımı yapılmıyor. Avrupa kupalarındaki başarılarda, Türk ve yabancı oyuncuların takıma katkıları bence ortak. Asıl bakmamız gereken kadınlarda dünyada başarılıyken, erkekler kategorisinde aynı başarı seviyesinden çok uzağız. Sebeplerini ararken acaba kadın takım altyapılarının doğru işler yapmaları ve işlerini erkeklerden daha çok ciddiye almaları olabilir mi?
Kadın Türk oyuncuların milli takımlarda elde ettikleri başarılar, Eda Erdem ve Naz Akyol gibi oyuncuların dünyada ilk yüz oyuncu oyucu arasında yer alması iyi bir örnek için bize yeterli gibi geliyor ancak erkekler için aynı şeyleri söyleyebilmek pek mümkün değil.

2- Yabancı oyuncuları çıkarırsak Avrupa kupalarındaki derecelerimiz etkilenir mi, yabancı oyuncuları Türk statüsünde oynatmanın kısa ve uzun vadeli sonuçları neler olabilir?
Yabancı oyunculara yer vermediğiniz takdirde mutlaka olumsuz etkilenir ancak bu tüm ülke takımları için geçerlidir ve yabancı oyuncuları Türk statüsünde oynatmak istenilen hedeflere ulaşmak anlamında önemlidir. Bunu artık her ülke yapmakta ve mani olmak mümkün değildir. Önemli olanın doğru ve iyi oyuncuların içinden gençlerimize idol olabilecek kaliteli karakterlerde olanlarının yakalanması olduğunu düşünüyorum.

3- Türk voleybolunun dünyada ekol olması nasıl mümkün olur?
Bunun cevabı çok net. Ciddi ve istikrarlı kulüplerin altyapılarının güçlendirilmesi ve buna göre yapılandırılması gerekmektedir.

4- Sadece güce dayalı oynanan bir voleyboldan, dünyada ekol bir voleybol ülkesi çıkar mı?
Ekol olabilmek, yalnızca voleybolla ilgilenen insanların bu işe eğilmesiyle mümkün değildir. Bir kurulun oluşturulup ülke çocuklarının genlerinin, yeteneklerinin ve diğer unsurların biraraya getirilerek üzerinde çalışmalar yapılması gereken uzun bir sürecin sonunda elde edilebilecek bir hedeftir.

Bilal Acar Yıldız
Spor Kolleksiyoneri,
Spor Uzmanı

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s